Antalya’daki Turist Azalmasının Arkasındaki 8 Acı Gerçek

0
108

Antalya, devletin verdiği destek ve son yıllarda yaptığı saldırılarla dünyanın sayılı tatil bölgelerinden biri haline geldi. Hem uluslararası kuruluşlar hem de reklamcılık promosyonları sayesinde, buna paralel gelen konuklar Türkiye’yi ve Antalya’yı memnuniyetle tavsiye ettikleri için yerli ve yabancı turist sayısı her geçen gün artmaktadır. Bununla birlikte, 2017 yılı için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Bunun nedenlerini araştırdık; Antalya’daki turistlerin azalmasının ardında 8 acı gerçek var …

1 Rus Savaş Uçağının Vurulması

24 Kasım 2015’te, ülkemiz hava sahasına giren bir Rus uçağı, katılım şartları nedeniyle Türk F-16 tarafından düşürüldü; Tatil dönemlerinde küçük Rusya’ya dönen Antalya, ne yazık ki Rus turistler tarafından daha az tercih edilmektedir. Antalya’daki turist sayısındaki azalmanın en etkili nedenlerinden biri budur.

2 Rusya – Türkiye Diplomatik İlişkileri

Rus düzleminin indirilmesinden sonra Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi krizin yaşadığı belirsizlik; Turizme dolaylı olarak, ülkelerin bu konuda geri adım atmaması ve en çok turistin Antalya’ya gelen Rusya’dan gelen turist sayısının ciddi şekilde azalması da etkiliyor.

3 Yabancı Turist Bakış Açısı

Misafirperver bir millet olduğumuz halde; Maalesef ülkemize gelen bazen yabancı turistler, onu kaz olarak görmeyen yabancı turistler tarafından rahatsız edilir. Elbette, bunu Antalya esnafı için söylemek yanlış olur. Çünkü bu zanaatkar esnaf sayısı çok küçüktür. Bununla birlikte, aynı ustalığı akıllarında paylaşan yerli ve yabancı turistler, Antalya’yı bir sonraki tatilleri için listesinden çıkarıyor.

4 Terör Eylemleri

Ne yazık ki, ülkemizde son zamanlarda yaşanan terör eylemleri nedeniyle, ülkemize genelde giren yabancı turistler genel olarak bir düşüş yaşadı ve Antalya bu durumdan en çok etkilenen ülke oldu. Özellikle turistlere karşı alınan önlemler bu konuda etkili olmuştur.

5 Otel Fiyatlarındaki Artış

Özellikle, tercih sebebi, Avrupa’dan gelen yabancı turistlerin para birimleri, ülkemizin para biriminden daha değerli olması nedeniyle ülkemizde tatil masraflarının Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında daha ucuz olmasıdır. Bununla birlikte, Antalya’da son zamanlarda otel fiyatlarındaki artış, yerli yabancı turistlerin Antalya’yı bir kez daha düşünmesine neden oldu.

6 Alternatif Tatil Yerlerinin Artırılması

Ülkemizde ve dünyada birçok rekreasyon yeri var, bu tatil köylerinin dahil edilmesi ve diğer olumsuz faktörlerin de etkisiyle Antalya geriye biraz geriye kalıyor.

7 Charter Flight E

Savaş uçak krizi nedeniyle Rus hükümeti tarafından iptal edilen charter seferleri nedeniyle Antalya turizminde ciddi sıkıntılar yaşandı. Türk hükümeti son dönemde bu konuda birçok girişimde bulundu ve bu sorunu çözmek için olumlu adımlar atıldı.

8 Rusya Ekonomisinde Engeller

Antalya turizminde genellikle Rusya’dan bahsediliyor. Çünkü Antalya’ya gelen en büyük yabancı turist sayısı Rus turistler. Sonuç olarak, Rusya’da ekonomik bir dezavantaj, Rusya’dan gelen turist sayısını etkileyecektir. Rusya için petrol fiyatlarındaki son düşüş bunun en bariz örneklerinden biridir.

CEVAP VER