Altın Fiyatları Neye Göre Değişir

0
140

Altın ülke ve dünyada birçok insanın güvendiği yatırım araçlarından biridir. Kıymetli bir metal türü olan altın, özellikle düşük fiyatlı bir pazarda olduğu zaman derhal satın alınması istenir ve yükselirse hemen karlı olabilir. Ayrıca, her bankada bulunan her türlü altın hesabı ile açılmış hesaplarda tutulabilir veya işlem görülebilir. Ancak, özellikle ülkemizde yaşanan hüzünlü olaylar ve ekonomik bunalım nedeniyle altın fiyatları geçerli değil. Geçtiğimiz günlerde altın gramı 134 lira doldu ve 130 liranın altına düştü. Düşük fiyata satın alanlar ve bir fiyata satanlar karlıdır. Fakat 134 lira, tarlaların günümüzde yükselmesini bekliyor, onları satmıyor. Bu nedenle herkes, sorunun akla geldiğini düşünür; Altın piyasasının altın fiyatlarının ne değiştiğini. Onları başlıklar halinde listeleyelim.

Arz ve Talep Altın Fiyat Etkileri

Altın fiyatındaki bu sık değişmelerin en önemli nedeni, yani piyasa, arz talep değişiklikleri. Piyasada güvensizlik olduğunda, altın yatırımı en güvenli liman olarak kabul edilir ve birçok kişi altın haline gelir. Fakat bazı dönemlerde, aksine, yatırım miktarı daha az talep edilir ve bu altın pazarın değerinde belirleyici bir faktördür. Dolayısıyla, pazarda düşük olanın değeri artıyor.

Dolar Altın Oranları Nasıl Etkiler?

Ülkemizde sürekli değişen altın ve dolar ilişkisini göz önüne alırsak, ikisi arasında ters orantı bulunduğunu söyleyebiliriz. Çünkü pazarı takip ederseniz dolar yükselir ya da altın düşer, altın yükselir ve dolar düşer. Dolar ne kadar yüksek olursa altın değeri o kadar düşük olur. Altın talebindeki düşüş arz durumunda altının değerinde bir düşüş, yani sunum aynıdır. İnsanlar farklı yatırım araçlarına yöneltirlerse altın talebi azalacak ve bu durumun düşeceği anlamına geliyor.

Küresel Olaylar Altın Fiyat Etkileri

Mal ve hizmet fiyatlarındaki genel artış enflasyon olarak tanımlanmaktadır. Bir başka deyişle, daha enflasyonist güç enflasyonun bulunduğu yerde, enflasyon oranının düştüğü anlamına gelir. Yatırımcıların paralarını güvence altına almak istedikleri için altın talebi yüksek enflasyon koşullarında küresel düzeyde artmaktadır. Bu nedenle altın fiyatları yükselmeye başlar. Aksine, altın enflasyonunun küresel fiyatı düşüyor.

Altın Yükseliş Nedenleri

Bildiğiniz gibi güvenilir bir yatırım aracı olarak görülen altın, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde daha fazla değer kazanır, çünkü altın talebi artmaktadır. Piyasadaki altın değeri de artar. Altına yatırım yapmak isterseniz, altın değerinin altını alarak büyüdüğü ve altın fiyatlarının bankaların sarı sayfalarından veya altın çubuklarından indirildiğini bekleyen dönemde satarak kazanç elde edebilirsiniz. Sahte altınları anlama biçimi olan diğer makalemizi inceleyebilirsiniz

CEVAP VER