Herkesin bildiği gibi, konut sahibi olmak ve kiracılıktan kurtulmak, tüm kiracıların amacı ve hayalidir. Fakat ülkemizde konut fiyatları her yıl yükselmektedir. Çoğu insanın tasarrufuyla bile ev sahibesi olmak çok zor olduğu söylenebilir. Ülkemizde olduğu gibi, hemen hemen herkes şimdi konut kredileri için ipotek almaktadır. Diyelim ki, Akbank konut kredisine ev sahipliği yaptığınızı ve satın aldığınız evin doğal olarak banka gözetimine yerleştirildiğini ve kredi kullandığınızı ve gelecekte kredinizi ödediğinizi varsayalım. Kredinizi derhal almamızın ardından, bankanın o eve yaptığı ipotek oranını kaybetmeden derhal başvurun.

Konut Kredisi sona erdiğinde ipotek kaldırılmalıdır

Ev kredisi evdeki ipotektir. Bir ipotek, örneğin, alacaklı tarafının belirli bir mülk edinme imkânına sahip olduğu, yani ipotek ödemesinin yapılamayacağı ya da ödenememesi durumunda, evin evinde bir hakkı olan bir ipotektir. Borçlu ödenmezse, alacaklı olan banka, ipotekli mülk olan evi satarak borcunu tahsil edebilecektir. Bir ev sahibi olmak için birçok kişi bankalardan konut kredisi çekiyor ve bu konut kredisine karşılık olarak banka kredisi, borç tamamlanıncaya kadar alınan evde bir ipotek koyuyor. Kredinin ödenmesi bittiğinde, bankaya başvurmalıyız ve borçların bulunduğu evdeki vergiyi kaldırmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Akbank Mortgage Fek Yazısı

Dahili nakitten çıkmanız istenirse, banka size sahte kartpostalınızın bir kopyasını verecektir. Fek’in yazısı nedir? Fek makalesi, ipotekli mülk üzerinde ipotek ödemek ve gayrimenkul ipotek kaldırmak için birine banka hazırlamak için hazırlanan bir mektuptur. Bankalar tarafından hazırlanan bu makaleler, gayrimenkul üzerindeki borcun sona erdiğini ve bankaların bu metni vermek için belirli bir ücret ödemediklerini göstermektedir. Talep edilen fek sonrası ücret, bankadan bankaya değişir ve ortalama 250 TL’dir. Akbank ipotek ödemenizi yapmanız durumunda, evdeki ipotek kaldırmak için bir ipotek başvurusu yapabilir ve mektubu alıp ipotekinizi kaldırabilirsiniz.