72 Aylık Kredi ve Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Hükümet tarafından yapılan son açıklamalar sayesinde; Özellikle borçlarla baş etmede güçlük çeken vatandaşlar derin bir nefes alabilirler. Piyasanın birçok konuda daha fazla esneklik sağlayan yönetmeliklerle hareket ettiğini söyleyebiliriz.

Özellikle bu çalışmalardan; Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) tarafından yapılan ekonomik araştırmalara baktığımızda tüketicinin elini hafifletmek için çok ciddi adımların attıklarını görüyoruz. ESK’nın çalışmalarından sonra aldığı bazı kararlar Başbakan Binali YILDIRIM tarafından iyi haberlerde yayınlandı. Bu kararlar arasında en dikkat çeken şey 72 ay boyunca borçların yeniden yapılandırılması olasılığı. Bugünkü yazılarda size genel olarak bu konularda bilgi vereceğiz ve açıklamaları yaptıktan sonra kafaları karıştıran 72 aylık borç geri dönüşümünde hangi borcun dahil edildiğini aydınlatmaya çalışacağız.

Birinci olarak; Tüketicilerin 72 aylık borç yapısından yalnızca bir kez yararlanabileceğinin altını çizen yazıyla başlayalım. Buradaki amacın kötü niyetli kullanımları önlemek olduğunu düşünüyoruz. Aslında, bu çalışmayı yürütenlerin doğru yaptıklarını düşünüyoruz. Şimdi tekrar görevine geri dönecek olsaydık; 72 aylık borçların yeniden yapılandırılmasının neyi içerdiğini görelim.

Tek bir cümle ile ifade etmek istiyorsak; 72 aylık taksitlerle ödenmiş veya ödenmemiş olan daha önce ödenmiş veya ödenmemiş kredi borçları ve kredi kartı borçlarının ödenmesini sağlayan yapılandırma fırsatı olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla, kredi kartı borcunuzu ödeyemezseniz veya ödüyorsanız, bu borcun 72 aya kadarını doldurabilirsiniz. Aynı durum borç borçlarınız için de geçerlidir. Kredinizi ödeyemiyor veya ödeyemiyorsanız, istemiyorsanız 72 aya kadar yükleyebilirsiniz. Bunun için de burada bir detaya geri döneceğim; Bu durumda seçim size kalmış, borçlanma gününüzde de olsa borcunuzu talep ettiğinizde banka bu borcunuzu size verecektir.

Eğer daha iyi anlama için bir örnek verirsek; 10 000 TL kredi kartı borcunuz olduğunu varsayalım. Bu kredi kartı borcu bir günde ödenebilir veya günü ödeyemezsiniz (bu bir etkisi yoktur), kredi kartı borcunuzu 72 ay taksitte yapabilirsiniz. Aylık taksitler (bankadan bankaya değişecektir) 72 aylık taksitte yaklaşık 220 TL olacak ve 10 000 TL borcunu ödeyecektir. Aynı şekilde, kredinin durumu da böyle. Burada ne kadar borç yapılandırılacaktır; Başvuru tarihi itibariyle kalan borcun esas alınarak hesaplanacaktır. Diğer bir deyişle, geriye dönük kredinin tamamına dayalı olarak herhangi bir yapılandırma yapılmayacaktır.

72 ay boyunca yapılandırılacak borçlar arasında kredi kartı ve borç borcu bulunduğunu söyledik, ancak tüketicilerin kredi kartı borçlarını 72 ay boyunca yapılandırmaları konusunda bilmeleri gereken bir şey var. Bu, kredi kartının konfigürasyondan sonra kullanılacağı anlamına gelir … Evet, kredi kartı borçlarını yapılandırmak isteyen tüketicilerin, yaptıkları bu kredi kartlarını tekrar kullanamayacaklarını bilmeleri gerekir. Bunun için kredi kartı borçlarını yapılandırmadan önce düşünmek gerekiyor. Ancak bunu da biliyoruz; Bir bankadan kredi kartı almak çok zor bir şey değildir. Bunun için bir kredi kartı gelir, ancak diğeri alınır, bu yüzden tüketiciler için bir problem olacağını düşünmüyorum.

Bir cevap yazın