72 Ay Yapılandırma Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

72 Aylık Konfigürasyon Kredisi hakkında ayrıntılı bir yazı yazdım ve bunu açıklamaya çalıştım. Eylül 2016’da yayınlanan yönetmelik uyarınca birçok yapılandırılmış kredi kullanılmış ve hatta geri ödemeler başlamıştır. Bu yazıda taksit taksitleri ödenmediyse ve / veya taksit taksitinde bir gecikme olması durumunda ne yapılacağı hakkında size bilgi vermeye çalışacağız.

Uygulama ile birlikte, taksitle / gelir dengesi ile sorun yaşayan birçok kişi, 72 ay boyunca yapılandırma kredisi ile taksit sayısını artırmış ve ödedikleri taksit miktarını azaltmıştır. Ödünç verdiği kredilerin bu tür bir şekilde ödünç verilmesiyle, daha fazla tasarruf etmek ya da kişinin hayatını sürdürebilmek için nakit para vardı. Bunun, en azından beklendiği veya gerçekleştiği anda olması gereken bir durum olması bekleniyordu. Ancak uygulamada durum böyle değil.

Yapılandırma kredisini kullanan kişilerin taksitleri kesilmezse ve yapılandırılmış kredi ödenmediğinde ne olur? Yapılandırma kredisi iptal edilecek ve ardından icra takibi başlatılacak mı?

Bu sorulara cevap verdiğimizde, işin mantığına cevap vermeye çalışalım. Yapılandırılmış bir kredi, kendi kredi veya kredi kartı borcu nedeniyle herhangi bir banka aracılığıyla verildiğinde, yeni kredi aslında kullanılır. Bu koşullar altında, kredi ödenmezse veya kredi, takip eden birkaç sorunun yanıtlarını işleyecektir. Normal koşullar altında, bireysel bir kredi 90 gün içinde devredilir. Başka bir deyişle, havuz havuzunda bireysel kredinin yüzme süresi 90 günü aşmamaktadır. Bilindiği gibi, bu kredilerin zaten ödemesi zor ya da krediyi ödemek zor olan krediler olduğu düşünülürse toplanması zordur.

Konfigürasyon kredisinin yeniden yapılandırılması, bir konfigürasyon kredisinin yeniden verilmesinin bir örneği değil ve bankalar buna sıcak bakmıyor. Herhangi bir bankadan yapılandırılmış bir kredi kullandıysanız, ilk taksit ödeyemese bile (yapılandırma kredisi taksit gecikmesi), tüm taksitleri 60 günde kapatamasanız bile en azından ilk kurulumdaki gecikmeyi kapatın. Yapılandırma kredisini nasıl kullanabilirim? Kolaylıkla kullanabileceğiniz veya sunabileceğiniz bir durum değildir.


Bir cevap yazın