logo

60 Ay Vadeli Bireysel Kredi Diye Bir Şey Yoktur

Bankalar tarafından verilen ihtiyaç kredileri son yasal düzenlemeden 120 aya kadar verilebilir. Aylık geliri yüksek olanlar, mümkün olan en kısa sürede banka borçlarını ödemek için vade miktarını kısaltır. Düşük gelirli insanlar için, faiz tutarı ne olursa olsun, aylık ödeme miktarı önemlidir. Bunun için örtüyü uzatacaklar. Olgunluk daha uzun olduğu için aylık ödeme miktarı azalır. Bunun en kötü yönlerinden biri, kredinin vadesinin uzatılmasıyla faiz oranındaki artış olmasıdır. Ancak, BDDK ve Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yapılan son düzenlemelerde en çok ihtiyaç duyulan kredi 36 ay olarak belirlenmiştir. Bu düzenleme yalnızca ihtiyaç kredileri kapsamında yapılmıştır. Günümüzde, en çok ödünç alınan para birimi konut kredileri. Konut kredileri vadesinde 120 aya kadar yapılır.

Bu yasal düzenlemenin temel amacı, ülkemizin sosyal ve ekonomik yararıdır. Bir diğer hedef de, kişilerin bankaya bağımlılık düzeyini düşürmektir. Kredi düşük olduğundan, aylık ödemeler yüksek tutulmakta ve bankalardan çekilen kredi çekme sayısı azalmaktadır. Bu, bankaya bağımlı vatandaşların sayısını azaltır. 48 ay vadeli krediler kullanan tüketicilerin çoğunun borçlarını ödemekte zorluk çekmesi ve hayatlarını bu kadar uzun süre kurtarması nedeniyle toplumda çatışma, huzursuzluk ve ekonomik kriz sorunlarının olması ihtimali yüksektir. Birçok vatandaş mağdur edildi, çünkü kredi varsayılanları geri çekildi.

Ülkemizdeki bankacılık sistemine baktığımızda 48 ay vadeli bankalar bulunmamaktadır. TCMB, en uzun kredi veren bankadır. Tarım bankasından uzun vadeli krediler alabilmek için özürlü olması gerekiyor. TC Ziraat Bankası bu durumda kredi kullanmaktadır. Ziraat Bankası bu kampanyanın adını Bariyersiz Destek Paketi kampanyası ile başlattı. Bu kampanyada 60 aya kadar çıkarabilir. Yukarıda belirtildiği gibi Bariyersiz Destek Paketi kredisini kullanmak için devre dışı bırakmanız gerekir.

Toplumda, kredi gecikmelerinin uzatılması veya en azından 48 ay olması gerektiği konusunda bir beklenti var. İhtiyaç kredisi sürelerini uzatmak veya kısaltmak için yapılan herhangi bir çalışma hakkında hiçbir açıklama yapılmadı.