6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler

0
82

Borsada hisse senetleri ile ilgili en merak edilen konulardan biri temettüdür. Bu yazıda, temettü nedir ve temettü alınmanın koşulları ile aynı anda temettü hesaplamanın yanı sıra temettü dağıtım şirketinin hisse fiyatının ne olabileceği sorusuna cevap vereceğim.

1. Temettü nedir?

Kâr payı veya temettüler, pay sahiplerinin bir dönemde nakit veya hisse senedi almak için sahip oldukları hakları ifade eder.

En önemli hissedarın hisse senedi hakkı olan temettü, her ortağın sahip olduğu stok miktarı ile belirlenir. Her bir ortak, hisse miktarına göre temettü elde edebilir.

2. Temettü nasıl elde edilir?

Açıkça belirtildiği üzere bir temettü ya da kar payı elde etmek ya da elde etmeyi kabul etmek için hissedar olmalısınız. Sahip olduğunuz ortaklık ile şirketin temettü ödeme gününde bu hakkı elde edersiniz. Bu ücretin kullanılabilmesi için, şirketin temettü ödeme gününden bir gün önce pay almasına rağmen, temettü ödemesi yapılması mümkündür.

Kâr payı almak için hisse senedi ne zaman alındığı da merak edilmektedir. Bu noktada tekrar ederseniz, şirketin temettü dağıtmadan önceki gün hisse aldığınızda bir temettü ödemesi alabilirsiniz.

Kâr payı almak için yüksek temettü payı olan şirketlerden hisse satın almayı tercih edebilirsiniz.

3. Temettü dağıtımı nedir?

Vergi ve diğer ödemeler düşüldükten sonra şirketin yıllık net gelirinin geri kalan kısmının en az yüzde 20’sinin dağıtılmasına temettü dağıtımı adı verilir.

Kâr payı dağıtımı önemlidir çünkü yatırımcılar temettü ödeyen şirketlere daha fazla güvenirler. Yüksek temettü randımanlı şirket bu nedenle yatırımcılar tarafından tercih edilmektedir. Uzun vadeli bir borsaya sahip olan yatırımcılar, hem temettü hem de temettü gelirlerini yüksek temettü gelirlerine sahip şirketler ile kazanmaktadır.

4. Kâr payı nasıl dağıtılır?

Şirketlerin ödediği temettüler, şirketin o dönemdeki yıllık net karından vergi ve diğer masraflar düşülmek suretiyle belirlenir. Vergilerin ve diğer masrafların verildiği süre kalanı diğer pay sahiplerine dağıtılır, en az yüzde 20’dir.

Temettüler genellikle sadece nakit olarak veya sadece hisse senedi olarak dağıtılır ancak nakit ve kısmen stok olarak da dağıtılabilirler.

Kâr paylarının hisse senetleri şeklinde dağıtılmasının nedeni, şirketlerin serbest sermaye artırımına gitmesidir. Benzer bir dağıtımda, paylar, kar payı tutarı eklendikten sonra şirketin değeri aracılığıyla ortaklara dağıtılır.

5. Temettü nasıl hesaplanır?

Karın temettü hesaplaması yapmak için açıklanmasından sonra yapılan kar payı oranları temel alınarak tahmini yapmak mümkündür.

Hisse senetleri nominal değer üzerinden ölçülür. Bu değer, Borsada 1 TL olarak belirtildiğinden hesaplamalarda dikkate alınmalıdır.

Şimdi birkaç temettü hesaplaması ile bir örnek verelim:

Örneğin, eşinin yaklaşık yüzde 40’ını son yıllarda dağıtan bir operatörün muhtemel miktarını hesaplayalım. Şirketin kârının% 40’ını dağıtıyorsa 1 TL karşılığında 40 kuruş kar payı alınır. Bu şirketten 200 hisse sahip olduğumuzu düşünürsek, temettü 80 TL olur.

Başka bir örnek olarak, bir şirketin kârının yüzde 70’ini dağıtacağını varsayalım. Bu durumda, 1 TL’ye karşı 70 sent ödemek zorundayız. Bu şirketten 2000 hisse aldığımızı düşünürsek, dağıtımdan alacağımız rakam 1,400 TL’dir.

6. Kâr payı dağıtımından sonra hisse fiyatı nedir?

Yatırımcılar, temettü şirketinin hisse fiyatına ne olduğu ve hisse fiyatının düşüp düşmediği gibi bu soruların cevaplarını merak ediyorlar. Bir şirket kâr payı dağıtımı yaparsa, hisse fiyatı aynı oranda düşer. Temettü dağıtımından sonra şirketin hisseleri aynı dönemde değer kaybetmektedir.

Fakat şirketin kar dağıtımı yatırımcılara güven verir. Nakit dağıtımından sonra şirkete güvenen yatırımcı, dağıtılan nakit temettü ile tekrar aynı şirketten hisse almayı tercih edebilir. Böyle bir durumda, temettü dağıtımından sonra tekrar hisse satın alarak hisse fiyatı artar.

Başlık:
Tarih:
Konu Adı:
6 Maddede Temettü Dağıtımı ve Bilmeniz Gerekenler
Derecelendirme:
51star1star1star1star1star

CEVAP VER