2018 Yılında USD Kurları Ne Olur, USD Kur Tahminleri

Ülkemizin 15 Temmuz’dan sonra yaralarını yaymaya devam ettiğini ve ülkenin dolaşmaya ciddi bir darbe olduğunu söylerken yanlış bir şey söylememeliyiz. Dolar şu anda bir noktada değerlidir ve hatta bazı uzmanlar tarafından biraz daha düşük olduğu düşünülmektedir. Dolar; Ülkemizin, vatandaşlarımızın yatırım için altınla birlikte en çok kullanılan yatırım araçlarından biri olduğu da açıktır. Durum böyle olursa, dolar düşerse bir şeyler söyleyeceğiz. Bu konuyla ilgili biraz araştırma yaptık, biraz geriye gidip, USD kur tahminlerini size bildirmek ve analizimizi paylaşmak ve USD döviz kurlarının 2018’da ne olacağını öğrenmek için bu makaleyi hazırladık.

Önce, belirlemede fayda görüyoruz. T.C. Merkez Bankası, tahminlerini yıllık bazda kurlara göre ilan edip kendi sitesinde raporlamaktadır. Tabii ki, bu tahminler ve beklentiler piyasaya yön verir ve yatırımcılar buna göre yol haritaları çizerler. Şu anda, TS. Merkez Bankası, 2016 yılı sonunda doların 4 TL olacağı yönünde bir beklenti ve tahmin yapıyor. Bu rakamlar genelde beklenen seviyelerin üzerinde veya altında. Ancak, yaşadığımız son olaydan sonra dolar, Türkiye’de ciddi bir darbe yaşadı. Vatandaşlarımız bir hafta içinde 3 milyar TL kaybettiler ve döviz kurlarında bir miktar artış önledi. Bu havanın devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz, ancak şu an için günümüzdeki rutin artışın dışında başka bir anormal yükselme olasılığı zayıf görünüyor gibi görünüyor.

Bu yüzden T.C. Merkez Bankası tahminlerine göre bir sayı belirlenirse; Dolar kuru için 3.11 TL değerinin makul bir seviyede olduğunu ve bu rakamın maksimum 3.20 TL limitini aşabileceğini ve mevcut ekonomik duruma kıyasla bu seviyeden biraz yükselmenin zor olduğunu söylemek gerekir.

Dolar kuran’ı dolar cinsinden biraz geriye doğru inceleyerek inceleyeceğiz; 2013 yılında ortalama taksit 1.88 TL, 2014 2.11 TL ve 2015 yılının ortalama fiyatı 2.72 TL’dir. 2016 yılı için dolar kuru 2.95 TL civarındadır. % Artışa baktığımızda, 3 yıl içinde% 70’lik bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Buradan, yıllık ortalamada% 23’lük bir artış olduğunu görüyoruz. Cari dolar kuru% 23 oranında artacağını hesaplarsak, yıl sonu dolar kuru tahmininin yaklaşık 4 TL olacağı düşünülür. Ancak, daha önce de söylediğimiz gibi, bu artış, ülkemizde ve dünyada olduğundan daha az bir oranda olabileceği muhtemel olasılıklar arasında.

Bu paylar tamamen analitiktir ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Nihai karar, tüm araştırma sizin tarafınızdan yapıldıktan sonra yapılırsa, kararınız en iyi olacaktır.

Kategori: Yatırım