Vergi mükelleflerinin ve şirketlerinin vergi toplama ve vergi toplama sorumluluğu,  vergi makamlarıdır. Bir vergi mükellefinin vergi dairesine bağlı olacağı vergi kanunlarıyla birlikte belirlenir. Ayrıca T.C. Maliye ve T.C. Vergi Dairelerinin yetkilerini belirlemek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da yetkilidir. Bu yazıda, vergi daireleri ile ilgili genel bilgileri paylaşacağız ve kaç vergi dairesi açık olduğunu cevaplamaya çalışacağız.

Vergi daireleri, öğleden önce 08: 30-12: 30 saatleri arasında ve öğleden sonra 13: 30-17: 30 saatleri arasında çalışmaktadır. Öğlen molası 12: 30-13: 30 saatleri arasında verilir. Bazı durumlarda, özellikle doğu illerinde, bazı durumlarda zemin başlangıç ​​ve bitiş saatleri 30 dakika daha ortaya çıkabilir. Bu durum, valiler tarafından halka açık oyunu bildirmektedir. Haftasonu vergi daireleri çalışmıyor.

1 Ocak Yeni Yıl Tatili, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 1 Mayıs İşçi Bayramı Tatili, 19 Mayıs Atatürk Anma Gençlik ve Spor Tatili, 30 Ağustos Zafer Tatili, 28 Ekim yarım gün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatili günlerinde Vergi Daaileri çalışmamaktadır .

Türkiye çapında yaklaşık 1024 vergi dairesi (Emtia Müdürlükleri ile birlikte) bulunmaktadır. 65 vergi dairesi ile yapılan kayıt tabii ki İstanbul’da. Bayburt ilinde asgari vergi oranı 3’tür.

Vergi daireleri, devlet ekonomisi için en önemli birimlerden biridir. İyi vergiler toplayamayan devletler ekonomik zorluklara girerler. Bunun için, vergi dairelerinin işleyişi gecikmeksizin sistematik bir şekilde devam ettirilmelidir. Son zamanlarda T.C. Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan sayısal platformlar sayesinde vergi dairelerinde vergi işlemleri daha hızlı gerçekleştiriliyor. Dahası, online işlemler başlığı altında, İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla ödenebilecek vergi türleri, vergi dairesine gitmeden gün geçtikçe artmaktadır. Yine T.C. Maliye Bakanlığının son projelerinden biri, vergi sistemindeki dijital imkânları arttırmak ve her yerde tek bir vergi dairesini bulmaktır. Bu nedenle, pilot bölge seçilen Eskişehir’de bu sistem kullanılmaktadır.