2018 Trafik Sigortalarında Teklifli İndirim Başladı

Trafik sigortalarında yaşanan fiyat artışı sonrası vatandaş artık isyan noktasına gelmiş, trafikte çoğu araç trafik sigortası olmaksızın dolaşıyor hale gelmiş durumda. Bu olaylar sonrasında vatandaştan gelen tepkilerin artması ile birlikte hükümetten bu konuda çalışma yapılacağı yönünde duyuru yapılmıştı. Sigorta şirketlerinin zarar ettiklerini söyleyerek bu konuda direnmeleri, hükümetin de hem sektöre yardımcı olmak hem de vatandaşın daha uygun şartlarda trafik sigortası yapabilmesini sağlamak için uzun süreli bir çalışma yürütmüş ve sonucunda da daha uygun fiyatlarla trafik sigortası yaptırılabileceği yönünde müjdeyi vatandaşlara vermişti. İlgili yasal düzenlemelerin yapılması ile birlikte artık trafik sigortalarında teklifli indirim başladı diyebiliriz. Bugünkü yazımızda trafik sigortasında yapılan indirim konusunda sizlere detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Bildiğimiz üzere söz konusu düzenleme yapılmadan önce; trafik sigortalarında çok komik rakamlar lanse edilmekteydi. Hatta bazı durumlarda aracın değerinden daha yüksek meblağlarda trafik sigorta prim bedelleri ortaya çıkabilmekteydi. Vatandaşlar da bu bedellerle sigorta yaptırmayıp sigortasız olarak gezmeye başlayınca devlet bu duruma müdahale etmek durumunda kaldı. Vatandaşlarında sigorta yaptırmaması nedeniyle sigorta şirketleri de eski hale nazaran daha çok zarar ettikleri için geri adım atmak durumunda kaldı. Aslında trafik sigorta fiyatlarının düşürülmesi konusunda vatandaşlar olarak müthiş bir dayanışma gösterildi ve sonuca gidildi diyebiliriz. Bu iş her ne kadar isteksiz ve bilinçsiz olarak yapılmış olsa da; toplu halde hareket edince gerçekten sonuç alınabildiği bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Kaldı ki; gerçekten 8 000 TL ‘lik bir arabaya 2 000 TL trafik sigortası yaptırmanın da gerçekten mantık dışı bir olay olduğunu kabul etmek gerekir diye düşünmekteyiz.

Şimdi daha önceden yüksek fiyatlarla sigorta yaptıran kişilerin ne yapması gerektiği konusuna da bir bakalım.

Bu durumda olan vatandaşlarımızın yapması gereken; ilk olarak mevcut trafik sigortalarını iptal etmek olacaktır. İptal ettikten sonra tekrar herhangi bir sigorta şirketinden teklif almak ve cebine uygun teklifi seçmek olacaktır. Bu şekilde trafik sigortasının iptali eskiden yapılamıyorken son düzenleme ile yapılabilmektedir. 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle hayata geçen bu uygulama sayesinde; eski trafik poliçeleri iptal edilebilecek, yeni fiyatla istenirse farklı bir sigorta şirketinden istenirse aynı sigorta şirketinden yeni trafik sigortası yaptırılabilecektir. Ancak bu konuda yine bir sınır bulunuyor. Araç sahipleri sigorta yapıldıktan sonra 3 aylık bir periyotta ve sadece 2 defaya mahsus olmak üzere bu trafik sigortalarını iptal ettirebilecek. Böyle bir sınırlama getirilmesinin sebebi ister istemez kötü niyetli kullanımların önüne geçmek amacıyladır. Özellikle söz konusu sigorta işiyse maalesef bizim milletimizin gözü bu konuda fazla açık olduğu için kanun koyucu bu şekilde bazı sınırlamalara gitmek durumunda kalmaktadır. Zaten sigorta fiyatlarının artmasının sebepleri arasında sadece sigorta şirketlerinin daha çok kazanmak istemesi değil; çok akıllı vatandaşlarımızın bir sürü alengirli işler çevirerek araçları pert gösterip, kullanmadığı parçayı kullandı gibi gösterip, sigorta şirketlerinden daha çok para tahsil etme yoluna gitmiş olmalarıdır. Umarız bu tarzda kötü niyetli kullanımlara bir son verilir ve trafik sigortası fiyatları daha da uygun seviyelere iner diyoruz.

Trafik sigortası yani resmiyette geçen adıyla Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası hakkında yapılan düzenlemeler sonrası fiyatlar ne kadar değişiyor buna da bir bakacak olursak; eskiden 900 – 1 000 TL civarı bir sigorta primi tutarı ile sigortalanan bir aracın yapılan indirimler sonrası 500 – 600 TL civarında bir primle sigortalanacağı ön görülmektedir. Bu şartlara sahip bir araç sahibinin trafik sigortası indirimi sonrası edeceği kâr neredeyse % 35 – 40 civarında olacaktır. Tabii ki burada araç sahibinin geçmişi, yaşı, sağlık durumu, vs  ile aracın değeri gibi durumlar da sigorta priminin tutarını etkileyecektir.

Daha önceden pahalıya sigorta yaptıran vatandaşların, trafik sigortasını iptal ettirme ve tekrar sigorta yaptırmak istemesi halinde bazı sigorta şirketleri sıkıntı çıkarabilir. Bu durumda Tüketici Hakem Heyetlerine ya da BİMER ‘e şikayette bulunabilirsiniz. Çünkü sigorta şirketleri hâli hazırda size yüksek fiyattan yaptığı sigortayı iptal etmek istemeyecektir. Bu nedenle bu konuda kararlı ve katı olun, 1 Ekim 2016 tarihi itibariyle trafik sigorta poliçenizi iptal etmek ve yeniden yaptırmak sizin hakkınız. Üstelik 2. kez de iptal edebiliyorsunuz. Ancak üçüncü bir hakkınız yok. İki hak verilmesi sayesinde de sonradan daha uygun bir sigorta teklifi almanız halinde yine iptal edebiliyor olacaksınız. Yasal düzenlemeyi yapanlar vatandaşa da bu konuda bir hak kaybı olmasın diye böyle bir düzenlemeyi yapmışlar gibi gözüküyor.

Yine düzenleme ile birlikte trafik sigortaları ile kaskolar birlikte yapılacak ve taksitleri bir taksit olacaktır. Eski uygulamada ayrı ayrı ödenirken şimdi tek vadede birleştirilecektir. Kasko konusunda da zarar eden sigorta şirketleri trafik sigortasında yapılan indirim sonrası muhtemelen durumu biraz daha toparlayacaktır. Çünkü trafik sigorta prim bedeli yüksek çıkan vatandaş, trafik sigortası zorunlu olduğu için bunu yaptırmakta, kaskoyu ise es geçmekteydi. Yani trafik sigortasını yaptıran zaten bir sürü para ödediği için kaskoyu düşünmemekteydi. Şimdi yapılan indirimle birlikte vatandaşlar yine kaskoyu da değerlendirebilme fırsatı bulmuş oldu. Buna paralel olarak vatandaşların tekrar kasko yaptırmaya başlaması ile birlikte sigorta şirketlerinin kârı da artacak diyebiliriz.

Ancak son olarak sigorta fiyatlarının eski fiyatlara nazaran hala yüksek olduğunun da altını çizmek gerekir diye düşünüyoruz. Eskiden 300 – 400 TL ‘ye trafik sigortası yaptırabiliyorken bu rakamların 500 – 600 TL civarlarına çıkması da aslında yine vatandaş için büyük bir fiyat artışıdır. Umarız bu rakamlar daha da uygun seviyelere çekilir diyoruz.

Bir cevap yazın