PTT; Son yıllarda gerçekleştirdiği atılımlarla birlikte, yaptığı titiz çalışmalar sayesinde, ürettiği yeni projeler, PTT şubelerinden yapılabilecek her türlü işlem sayısı, özel sektör rakiplerinden uzaklaştı. Bu makalede sizin için PTT’yi inceleyeceğiz ve PTT’nin kaç kez açık olduğu, PTT şubelerinden yapılabilecek işlemler gibi PTT hakkındaki genel bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

Öncelikle, eğer PTT’ye genel bir bakarsak; Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan PTT; Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren nadir kuruluşlardan biridir. PTT, 1840’da kuruldu; TBMM kanunları uyarınca Posta ve Telegraf Anonim Şirketi adı geçti. Bütçe 423 milyon TL civarındadır. Merkez, Ankara ili Ulus ilindedir. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kendi sorumluluğundadır. Halen Genel Müdür Kenan Bozgeyik.

PTT çalışma saatlerine baktığımızda; İşler hafta içi saat 08: 30’da başlar ve saat 17: 00’de biter. PTT şubeleri hafta sonları ve resmi tatillerde çalışmaz. Bununla birlikte, istisna olarak, bazı Posta İşleme Merkezleri (PIM) ve Posta – Kargo Dağıtım Merkezleri, Cumartesi günleri yarım gün boyunca açıktır.

PTT ‘oldukça fazla işlem yapılabilir. Onları sayarsak; HGS satın alma, kredi çekme, maaş ödemeleri, para transferi, telgraf çekme, E – Devlet şifre alımı, Western Union işlemleri, PTT Cell, abone başvuru işlemleri, ulusal piyango bileti satışı, pul satışları, kredi kartı ile ödeme, kredi ödeme gibi birçok Işlemler herhangi bir PTT şubesinden kolayca yapılabilir. Yukarıda listelediğimiz işlemlerin çoğunun herhangi bir PTT bürosuna gitmesini beklemeden PTT’nin kurumsal web sitesinden (www.ptt.gov.tr) çevrimiçi işlem bölümüne kolay ve hızlı bir şekilde erişebilirsiniz. Ayrıca, PTT kargo hakkında küçük bir parantez açarsa; Sevkiyatınıza, diğer kargo şirketlerinden beklediğinizden daha iyi sevkiyat yapabilirsiniz, özellikle nakliye ücretiniz hesaplandığında hesaplanan mesafeye dayalı olmayacağınızdan.