2018 Hesap İşletim Ücreti Geri Alma

Bankaların müşteriden alacakları altı ay veya üç aylık talep hesabı parasına hesap işlemi ücreti denir. Hesap işletim ücretinin miktarı bankaya göre değişir. Bazı bankalar, müşterilerinden bir hesap işletim ücreti talep etmez. Özellikle dijital bankacılık yapan bankalar bu ücreti almazlar. Buna ek olarak, bankaların talep hesaplarına otomatik ödeme talimatları veren, bireysel bir emeklilik hesabı açan ve maaş hesabına sahip kişiler için bir hesap ücreti talep etmez. Müşteriler sıklıkla bu tür kötü sürprizlerle karşılaşırlar çünkü sıklıkla müşteriye vermeden para alırlar. Bazı bankalar, hesap işletim ücretini talep etmek yasadışı olan mahkeme kararlarına rağmen bir hesap işletim ücreti talep etmektedir. Hesabınızda herhangi bir paranız yoksa, banka operasyon ücretini alacak ve siz para yatırdığınızda hesabınıza işletme ücreti tahsil edecektir.

2018 Hesap işletim ücretinin geri alınması;

Hesabınıza ücret verilen hesap işletim ücretini geri kazanabilmek için bankanızdan, hesap işlemlerinin veya hesap işletim ücretinin tahsil edildiğini gösteren bir açıklama almalısınız. Bazı bankalar makbuz için para isterler. Bunun için internet bankacılığı kullanmak daha yararlı olacaktır. İnternet bankacılığında ücretsiz bir borç veya hesap özeti alabilirsiniz. Bir hesap özeti edinirseniz, hesap ücretinin hesap makbuzu tarafından imzalanmış yazılı bir dilekçe veya banka makbuzu çizerek bankanın karargahına bir hesap aktarma ücreti talep etmeniz gerekecektir. Bankalar genellikle bu taleplere olumsuz yanıt verirler. Daha sonra, bankadan olumsuz bir yanıt mektubu, hesap işletim ücreti için bir ödeme mektubu ve adresin ekteki bir dilekçesi alacak olan Tüketici Tahkim Kurulu ile görüşmelisiniz. Tüketici Hakem Heyeti, bankadan savunmak istemenizi istiyor. Mersis Nedir

Banka savunmasını inceledikten sonra hesap operasyon ücretini geri vermeye karar verir. Tüketici Tahkim Kurulu kararları size ve bankaya bildirilir. Bankalar genellikle böyle Tüketici Hakem Kurulu kararına karşı değildir. Tüketici Hakem Kurulu, kararın bankaya bildirilmesinden sonra 5-10 gün içerisinde topladığınız hesap işletim ücretini aktarır ve size SMS gönderir. Hesabınızı bankada kapattıysanız ve bankada bir hesabınız yoksa, parayı geçici bir hesaba aktaracaksınız ve bankaya başvurduğunuzda para çekebilirsiniz.


Bir cevap yazın