2018 Gecelik Faiz Nedir?

Nakit paraları olan yatırımcılar, daha az riskli ve kârlı yatırım yolu ile onlara yatırım yapmadan para kazanmayı hedefliyorlar. Finansman sistemleri geliştirmenin yanı sıra, bu şekilde para kazanmak için bu tür bir para ile para kazanmanın birçok yolu vardır. Bunlardan bir tanesi gecelik faiz olarak adlandırdığımız sistemdir. Bu makalede, gecelik faiz oranı, riski ve nasıl çalıştığını gibi sebepleri kısaca anlatmaya çalışacağız.

Gecelik faiz; Genellikle pazarda bir nakit sıkıntısı olduğu yerde; Kısa vadeli bankaların likiditesini artırmak için kullanılan bir sistemdir. T.C. Merkez Bankası tarafından, açık piyasa ticaretinde bulunma yetkisine sahip kuruluşlardan belli bir miktar menkul kıymet alımını, gelecekte yeniden satılmak koşuluyla satın almak ve menkul kıymetleri satan kurum tarafından satın almak suretiyle satın almak tekrar; Nakit akışı geçici olarak sağlanacak ve kısa vadede likidite artırılacaktır. T.C. Fiyat, Merkez Bankası tarafından önceden belirlenir ve alım satım işlemleri bu fiyata yapılır. Ayrıca T.C. Merkez Bankası, sözkonusu varlığı satan varlıkta varlığı belirtilen fiyatla geri almaya kararlıdır. Ekonomik terimlerin dışına çıkarılarak geceleme meselesine daha basit bir şekilde cevap vereceksek; Pazardaki kısa vadeli nakit ihtiyacınız T.C’dir. Merkez bankasının gecelik borç verme ve alma işlemleriyle çözdüğünü söyleyebiliriz.

T.C. Merkez Bankası’nın geceleme faiz oranlarına baktığımızda, borçlanma için% 7,25, 25.05.2016 tarihinde% 9,50 faiz oranı olduğunu görüyoruz.

Bankalar ve finansal kuruluşlar, mevduatlarının bir kısmını yatırımcıların nakit olarak casinolarında bulundurmaktadır. Mevduatın geri kalan kısmının bir kısmı tüketiciye kredi olarak verilir ve bu krediden kazanır. Yine hazine tahvillerinin bir kısmı ile, hazine bonolarının alım ve satım işlemlerini yaparak para burada. Bankalar ve finansal kuruluşlar tarafından tutulan mevduat; T.C. Gecelik faizler için. Merkez Bankası yatırır ve parayı ertesi gün faizle birlikte alır. Kısacası, banka para kazanmak için birçok yöntem kullanıyor. Kazandığı bu para ile kâr ve vadeli mevduatın sahibine faiz öder ve kalan banka kalır.

Kategori: Genel