2018 Yılında Elektronik Çek Dönemi Başlıyor

Ticaretin temelini oluşturan ve özellikle vadeli işlem satışlarında kullanılan çekler en büyük risktir. Ticari etkinin iade edilebilmesi için satılan ürün ve hizmetler için ödenen çekleri karşılaması gerekir. Bu nedenle, ticari kurumlar, yeni üretim ve hizmet için gerekli olan hammadde ve istihdam ücretlerini karşılamalıdır. Çekler ile ticaret daha güvenli hale getirilebilir ve elektronik kontrol periyodu yeni yıla başlar. Elektronik Çek Devrimi’nin 2018’de piyasaya sürülmesiyle, elektronik kontrol sisteminin nasıl çalışacağı ve bir çek olup olmadığını anında nasıl bulabileceğiniz hakkında geniş bir bilgi yelpazesi sunacağız.

Elektronik Kontrol Periyodu 2018’de Başladı

Hükümet, kötü kontroller nedeniyle üreticilerin zor durumda olduğundan ve ulusal ekonomide kayıplardan kaçınılabildiğinden emin olmak için kare eşlemeli çeklerin kullanımını geçti. 9 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan kare kutu çekinin uygulanması zorunlu hale geldi. 2017’de faaliyete geçirilecek yeni kontrol sistemi, Findeks kare kontrol uygulamasıdır. Diyelim ki Türk mühendisleri bu kontrol uygulamasını geliştirdiler. Kare bir çek, çekmecenin bank ve şube bilgilerini, hesap numarasını ve kontrol numarasını içeren kare bir grafik üzerine basılan özel bir kare. Kare şeklinde bir çek elde etmek için bankanızla iletişim kurabilirsiniz. Çek getiren tüm bankalar kare eşlemeli çeklerle ödeme yapabilecektir. Banka teklif taleplerinin alınması için bir ricada bulunacaktır. Verilen beyanname bankaya müşteriye teslim edilecektir.

Kontrol Kutularını Matrix ile Kullanma

Kare kutu kontrol sisteminin kullanımı. Her şeyden önce akıllı telefonunuz, Findeks’in geliştirdiği özel mobil uygulamayı indirecektir. İndirilen özel mobil uygulama açılır ve cep telefonu kamera lens kontrolü verileri okunur. Kısa bir bekleyişten sonra, sayacın kapalı olup olmadığını anlamak için ekranda heme görünür. Bu sistemin en iyi parçası, kare çerçevenin kontrolü sırasında onay kutusunun sahibinden izin alınmasına gerek olmadığını göstermektedir. Bilinen Findeks, karşı tarafın bilgilerinin diğer tarafın onayına erişimi ile bağlantılıdır. Onay verilirse, bilgiye ulaşılacaktır.

Kare kontrol sisteminde, kontrol riskini% 80 azaltır. Bu şekilde, risk oranı düşecek ve üreticiler çekle ticaret yapma kararı üzerinde olumlu bir etki yapacaklardır.

Bir cevap yazın