2018 E DEVLET ŞİFRESİ İLE KREDİ NOTU ÖĞRENİLİR Mİ?

Teknolojinin gelişmesiyle, çalışmalarımızın çoğunu şimdi elektronik ortamda yapıyoruz. Muhtemelen elektronik olarak yapamayacağımız şeylerin listesi uzun bir liste olacak. Elbette, bu bakımdan, aslanımızın payını hükümetimize de vermeliyiz ve dijital platformların geliştirilmesi için verilen emekliliği bir kez daha alkışlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Bu dijital platformlara baktığımızda; E-Devletin en çok kullanılan uygulama olduğunu göreceğiz. E Devlet sistemi vasıtasıyla yapılabilecek işlemlerin sayısı her geçen gün artarken, aynı zamanda kullanıcı sayısı artmaya devam etmektedir. Kamu kurumlarına sık sık gidip çalışmalarımızın çoğunu beklemekle birlikte, birkaç tıklama ile istediğimiz bilgiye ve belgelere erişebiliyoruz. Bununla birlikte, halen uygulamaya konulmasını bekleyen birçok hizmet olduğunu düşünüyoruz. Bunlardan biri bir kredi notudur. Bu mektupta size kredi notuyla ilgili bilgi vereceğiz ve E devlet kodunun ve kredi notunun öğrenileceği sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Önce kredi notu; Türkiye genelinde faaliyet gösteren 9 banka tarafından yanlış anlaşılan ENT (Kredi Kayıt Bürosu) tarafından tüketicilere konulan bir sistemdir. Bu görüşe göre, tüketiciler riskli, orta ve risksiz düzeyde değerlendiriliyor. Kredi derecelendirme 0-1900 arasında değişen bir değerdir ve kredi notunuz 0’a yaklaştığınızda riskli grubu ve 1900’a yaklaştığınızda risksiz grubu eklemelisiniz.

Şimdi e-devlet parolasının kredi notuyla öğrenilip verilmeyeceğini sorunuza cevap olarak ele alalım. Doğrudan cevap vermek için; E, devlet parolasıyla kredi notunu öğrenemiyor. Maalesef bu konu kötüye kullanım aracı haline getirilmiş ve asılsız internet siteleri oluşturulmuş ve TC kimliği, adı ve soyadı gibi bilgiler elde edilmiştir. Bu nedenle okuyucularımızın e-devlet sistemi aracılığıyla kredi notları öğrenmek için TC kimlik numaralarını paylaşmak isteyen kişilere güvenmemeleri önerilir.

Bir kredi notunu sorgulamanın tek yolu şudur: KKB tarafından kurulan FİNDEKS aracılığıyla öğrenilecek. Bunun için FİNDEKS belirli miktarda ücret istiyor. FİNDEKS; Bu konuda güvenilir bir platformdur. Kredi puanınızı küçük bir ücret karşılığında kolayca görebilirsiniz.

Sadece e devlet uygulaması yoluyla değil; Devlet tarafından kurulan diğer dijital platformlardan öğrenilemez. Bununla birlikte, bunun yakın gelecekte yapılması muhtemel. Bu konu, kredi notunu öğrenmek isteyen tüketicilerin en zorlu konulardan biridir. Hiç kimse bir kredi notu öğrenmek için para ödememek istiyor. Küçük bir düşünce gerekçeli olduğunda, tüketicilerin bu konuda yaptıkları tekrarlar haklı çıkacaktır. Yakın gelecekte, hükümet e-devlet şifreleri ve kredi notları üzerinde çalışacak ve diğer e-devlet uygulamalarına kolayca katılabiliriz.

Bir cevap yazın