2018 Araç Plaka Değiştirme Masrafı Ne Kadar?

Günümüzde internet hayatımızın her noktasına giriyor ve altınları internete sokmadan arabayı getirmeden karar vermiyoruz. Yapılan araştırmaya göre bile, bir araba almadan önce internetteki ön araştırmacıların sayısı % 85 civarındadır. Bugün ikinci el otomobil satış siteleri sayesinde Iğdır’taki bir otomobil İzmirli bir vatandaş tarafından görülebilir ve sevilebilir. Bilindiği gibi, araç alındığında gerçekleştirilen bir dizi işlem vardır. Bunlardan biri plakalı değişim. Zorunlu olmasa da, özellikle şehir dışından araba kullananlar plakalarını değiştirmeyi tercih ediyor. Bu yazıda, araç plakasını ne kadar değiştirmeniz gerektiğini, ne yapılacağını ve gerekli belgeleri bildirmeye çalışacağız.

Plaka Değişiklik ve Uygulama Yerleri

Sahip olduğunuz aracı satın almak, müzakere etmek, pazarlık yapmak, kabul etmek ve satılık en yakın nota gitmek ve satış işlemini yapmak istiyorsunuz. Birincisi unutulmamalıdır; Noterlik memuruna noterde yapılacak satış işlemi sırasında plakayı değiştireceğini söylemelisin. Satış işlemini bu şekilde tamamladıktan sonra, aracınız için zorunlu trafik sigortası yaptırmanız gerekecektir. Bu aşamanın üstesinden geldikten sonra bağlı bulunduğunuz İlçe Emniyet Müdürlüğüne plaka değişikliği başvurusunda bulunmanız gerekecek. Güvenlik Müdürlüğü’nün ilgili birimine başvurduktan sonra (plaka tahsisi bankası); Buradan yeni plakanı seçersin. Ayrıca, bazı Polis Bölümleri tarafından bir plaka çevrimiçi olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.
Plaka Değiştirme için Gerekli Belgeler

Bir plaka, geçici bir kayıt ve satış belgesi, trafik sigortası fotokopisi, nüfus cüzdanı fotokopisi vb. Için başvurana kadar beklemeye başlayacağız. Buradan çıktığımızda, eski tabaklarımızı teslim ediyoruz, dosyamız burada. Plaka değişimi ve lisans değişim işlemleri, gün boyunca değişen yerlerle tamamlanır. Formları doldurmak ve dilekçe vermekte güçlük çekiyorsanız, bir ücret karşılığında elbette sürücülerin odasından yardım alabilirsiniz.
Plaka Değiştirme Toplam Giderleri

Şimdi, tüm öğeleri toplayarak plakayı değiştirmenin maliyetini hesaplayalım. Aracınızın satışı için 215 TL, plak için 43 TL, plak için 17 TL ücret ödeyeceksiniz. Dilekçe ve formlarınızı sürücü odalarında doldurmayı planlıyorsanız, bu masraflara ortalama 45 – 50 TL eklemeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın