2016 Yılı Son Çeyreğinde Altın, Dolar ve Euro Fiyatları Ne Olur?

Günümüzde, ülkemiz her zaman zorlu engeller ile güçlenince, bunun etkileri ekonomiye de yansımaktadır. Hem faiz oranlarındaki düşüşler hem de vergi affı gibi dalgalanmalar, piyasada tekrar iyileşmeye başladı. Dolar, altın ve avro hareket etmeye başladığında, yatırımcılar için birçok fırsat vardı. Bugün yaz aylarında, altın, dolar ve euro fiyatlarının ne olduğunu 2016 yılının son çeyreğinde görmeye çalışacağız.

Önce dövmeyi etkileyen unsurları göz önüne alarak başlığa başlayalım. Bilindiği gibi, doların fiyatını belirleyen ve en etkili faktörler; Federal Reserve (FED) kararlarını, ülkemizin ihracat-ithalat dengesi, ülkemizdeki ve dünyadaki politik gelişmeleri görüyoruz. Euro cinsinden döviz kuru; Doların gücü ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan siyasi olaylar (örneğin, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla birlikte Euro’nun değer kaybetmesi) ve ülkemizdeki siyasi olaylar belirleyici olacaktır.

Tabana baktığımızda; Altın fiyatının ons temelinde, altın fiyatının ise dolar bazında belirlendiği görülmektedir. Tabii ki budur; Ülkemizde altın fiyatı da dolara oranla dolaylı olarak değişebilir.

Bütün bunlardan sonra; Altın, dolar ve euronun son hareketlerini inceleyelim ve 2016 sonunda altın, dolar ve euro’yu cevaplamaya çalışalım.

Altının son birkaç yılını düşündüğümüzde; 2010’dan 2011’e, 2011’den 2012’ye geçişin çok değerli olduğunu gördük; 2013’te düşüş, 2014’te bir durgunluk ve 2015 ve 2016’da tekrar çıkış eğilimi gördük. Şu anda, altın Küresel piyasalarda küresel hareketlerin ve altının yükseliş eğilimi gösterdiği göz önüne alındığında, yıl sonunda TL 130 sınırlarını zorlayacak tahminler arasında yer almaktadır.

Aynı durumu dolar ve avro için değerlendirdiğimizde; 2014 yılı başında 2.13 TL olan dolar 2016’da 3 TL limitini aştı. Şu anda 2.95 seviyesinde. Merkez Bankası’nın yıl sonu dolar tahmini 3.11 TL’dir. Dolar için tahmini sınır 3,20 TL olacaktır, bu da bu% 3’lük seçeneğin bir tahmini olacaktır. Euro içinse, bu ortamda söylemek çok net bir şey söylemek biraz zor. AB, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla ciddi şekilde yaralandı. Birçok başka devletten ayrılma yönünde pek çok çatlak var. Bu yatırımcıyı euro kaderi ile ilgili endişelendiriyor. Bu nedenle, yıl sonunda, bugün itibariyle yaklaşık 3.33 TL olan euron, büyük bir sürpriz değilse 3.40 TL’ye kadar çıkabilir. Aksine, düşüş olası senaryolar arasındadır.

Konu parantez açarsa; Yakın coğrafi bölgede yaşanan sorunlar, ülkemizin Suriye sınırında yaptığı askeri müdahaleler birçok sürpriz getirebilir. Bu nedenle, dikkatli olmamız gerektiğini düşünüyoruz.

Paylarımız tamamen bilgi vericidir ve kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra, nihai kararı vermek için adınız en iyi seçim olacak.

Kategori: Yatırım