2016 Kira Bedellerinin Bankaya Yatırılma Zorunluluğu

Hükümet, kayıtdışı paranın önlenmesi ve vergi kaçakçılığının önlenmesi amacıyla, çalışanların maaşlarına 2016 yılının başında zorunluluk getirdi. Çoğu başvuru şimdi kira ücretleri için geçerli olacak. Bu makalede, 2016 kira sözleşmesini bankaya yatırma yükümlülüğü hakkında bilgi verecektir.

Banka ve PTT şubelerine kiralar

Vergi Usul Kanunu’nda yapılan değişiklikle birlikte, işyeri ve konut yerlerinin kira bedelleri banka şubelerine veya PTT şubelerine ödenmek zorunda kaldı. Diyelim ki konut kira kira limiti 500 TL’dir. 500 liranın altındaki bir ev kiralamak zorunluluğu yoktur. Bununla birlikte, bankaya veya PTT şubelerine 500 TL veya daha fazla kira ödemesi zorunludur. İş kiralamalarına 500 TL limiti yoktur ve kira ne kadar fazla olursa olsun, banka ve PTT şubelerine ödenmesi gerekir.

Uygulanacak Cezalar

Özel Yolsuzluk Cezası, ikametgah ve işyerinin kiralarını bankaya ve PTT şubelerine yatırmayan mal varlığını Maliye Bakanlığı belirlediğinde askıya alınır. Maliye Bakanlığınca verilen cezanın sorumluluğu hem kiracı hem de mülk sahibidir. Maliye Bakanlığı, hem kiracı hem de mülk sahibinin kira bedelinin% 5’i oranında cezalandırılır. Kesilecek ceza belirli bir sınırın altına düşmez. 2016 vergi prosedürü hesaplamaları sonrasında 340 TL’dir. Tüccar ve esnaflar için bu sınır 1370 TL, basit esnaf ve çiftçiler için ceza altı limiti 690 TL’dir.

Cezayı kim ödeyecek?

Cezayı kim ödeyecek? Ona sor. Mülk sahibi, konutun banka dışı kiralarından sorumlu olacak ve ceza mülkten düşülecektir. İş kiracılığında, hem işletme sahipleri hem de kiracılar cezalandırılır. Kiracı işyeri kuruluşları, cezaları önlemek için banknot tutmak gibi fatura veya harcama düzenlemeleri yapmaktan fayda görecektir.

Son olarak, Vergi Usul Kanunu’na göre, cezayı yatıranlar cezayı mahkemeye gönderenler Anayasa Mahkemesine başvurdu ancak mahkeme, uygulamanın kanuna aykırı olmadığına hükmetti. Kısacası, kira ve bankayı yatırma yükümlülüğü vardır.

Bir cevap yazın