2007-2011 Yıllarında Konut Kredisi Kullananlara Geri Ödeme

Bu yazıda ayrıca güncel bir ekonomi hakkında konuşacağız. Rekabet Kurulu, ipotek kredilerini 2007-2011 yılları arasında genişleten 12 bankanın Rekabet Kanunu ile çelişkili hareket ettiğini ve ortaklaşa hareket ederek uygulanacak faiz oranına yüksek faiz uyguladığını tespit etti. Bu tarihler arasında konut kredisi kullanan tüketiciler, yüksek konut kredilerine aşırı faiz uyguladığı için tazminat talebinde bulunabilir ve tazminat talep edebilir ve tazminat alabilir. 2007-2011 yılları arasında konut kredilerinin geri ödenmesi konulu makalemizde tüketicilerin telafi edilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda bilgi vereceğiz.

Rekabet Kurulu 12 Bankaya Ceza Uyguladı

Rekabet Kurulu, Akbank, Denizbank, QNB Finans Bankası, HSBC Bank, ING Bank, Türkiye Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ve TC Ziraat Bankası dahil olmak üzere 12 banka, Kullandıkları konut kredileri üzerindeki daha yüksek faiz oranları ve aralarında bir kartel kurdu. Rekabet Kurlu, 12 banka çok büyük cezalar yazdı. Bununla birlikte, bankalar bu yazılı cezaya itiraz ettiler ve konu mahkemeye taşındı. Bununla birlikte, mahkeme, Rekabet Kurulu tarafından verilen cezanın yasaya uygun ve kanunlara uygun olduğuna karar verdi. Bankalar Danıştay’a mahkemenin kararına itirazda bulunmak için başvurmuş olsa dahi, Yargıtay’ın kararı Mahkeme tarafından onaylanmıştır. Bankalar her iki mahkemede de boşaldığında, 2007 ile 2011 yılları arasında ipotek kredisi alan tüketiciler, mahkemelere başvurarak bankalardan tazminat alma hakkına sahiplerdi.

3 Kademeye Kadar Düzeltme

Açılması gereken mahkemelerde, iflas tazminatı talebi, aşırı faiz ile uygulanacak faiz arasındaki farkın 3 katı kadar açılabilir. Danıştay kararını daha ayrıntılı incelemek isteyenler, Danıştay kararına ulaşmak için buraya tıklayın. 2007 ve 2011 yılları arasında, konut sakinleri, banka konseyinin krediyi ödediği kararı hatırlatarak ve alınan faiz faiziyle bir dilekçe sunarak aşırı faiz çekilmesini isteyebilirler. Banka kabul etmezse, tüketici mahkemelerde haklarını arayabilecek ve 3 kat fazla faiz ödeyecek.

Bir cevap yazın