18 Yaşından Küçükler İçin Banka Hesabı Açma Önerileri

Para biriktirme; Anne-babalarımız tarafından daha genç bir çağda hepimize öğretilen önerilerden biridir. Bunun için güzel, renkli renkli piggyback’lar alınır ve her gün onlara para atılır. Zaman geldiğinde, bu güvercinler açılıyor ve para biriktirme alışkanlığı yapılmaya çalışılıyor. Tabii ki, bu işi alışkanlık haline getiren ve 15-16 yaşlarında biriktikleri parayı yatırıp değerlendirmek isteyen gençler de var. Bununla birlikte, herhangi bir bankada hesabı açabilmek için, yaşlılık yaşı bilinmesi için 18 yaşın üzerinde olması gereklidir. Elbette buna alternatif de yok. Bu makalede, 18 yaşın altındaki küçük çocukların bununla paralel olarak bir banka hesabı açabildiklerini kısaca anlatmaya çalışacağız.

18 yaşın altındaki bir birey; Bazı konularda tam nitelikli değildir çünkü devlette henüz bir statüye ulaşmamış bir kişi olarak görülür. Bu konulardan biri bankadaki hesapların açılmasıdır. 18 yaşın altındaki bir kimse, kişinin izni ve imzasıyla bankada bir hesap açabilir. Bu konuda ilk adımı atan banka; Türkiye İş Bankası‘dır. İş Bankası, 1987 yılında 18 yaşın altındaki gençlere açılan İlk İmza Hesabı adı altında 12-18 yaş arası gençler için bir banka hesabı açma kampanyası gerçekleştirdi. Bu hesaplara birkaç örnek daha verirsek; Vakıfbank – Junior, Akbank – Exi26 hesapları sayılabilir. Bu hesaplamalar ayrıca özel olarak 18 yaşın altındaki gençler için hazırlanmıştır. Bu hesapları açabilmenin tek kuralı 18 yaşın altındadır. Ayrıca, Akbank – Exi26 hesabınızı açtıktan sonra nakit kartınızla para yatırma ve çekme işlemleri yapabilirsiniz ve kredi kartınızı yatırdıktan sonra her yere alışveriş yapmak için kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, 18 yaşın altında olan Akbank – Exi26 hesabı kullanan gençler, bankamatik kartlarını satın aldıktan sonra çip para kazanma şansına da sahip olacaklar.

Hesaplarını açan 18 yaşındaki çocukların geçmesiyle, artık anne ve babalarının onayını almama ihtiyacı ortadan kalkar. Şimdi yaşlı oldukları gibi çalışmalarını kendi başlarına yapmaya hakkı olacak.

18 yaşından küçük gençler için birkaç farklı yöntem bulalım ve bir banka hesabı açmak istiyoruz. Tasarruflarınız ve ödenekleri; Altın ve dolar, ailenin bu değerlerini verebilir, ailenizin ihtiyaçları durumunda onları destekleyebilir, yaptığınız tasarrufların amortismanını önlemeye ve belki de onları takdir ettirmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak, banka hesabım olmasını istiyorsanız, bahsettiğim bankalardan herhangi birine gitmeniz ve kaderinizi ailenizle birlikte almanız gerekir.

Kategori: Genel