18 Yaş Altındakilere Bireysel Emeklilik İmkânı

Bireysel Emeklilik Sistemi, BES’in geleceğini garanti etmek ve finansal endişelerden uzak bir hayat sürdürmek isteyenlerin tercihlerinden biriydi. İşlem sırasında az sayıda çalışırsanız, birikim yapmanıza izin verilir. Özellikle harcamalarınız arasındaki gelir ve gider dengelerini yakalayamıyorsanız ve artamazsanız kesinlikle BES ile görüşmelisiniz. Bilindiği gibi, sistem 45 yaşın altındaki çalışanlar için zorunlu kılınmıştır. Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili merak uyandırıcı soruların biri yaş sınırıdır, insanlar 18 yaşın altındaki sistemden fayda sağlama hakkına sahiptir mi? İşte cevap;

18 yaşından genç insanlar için bireysel emeklilik

BES’in şartlarından biri, 18 yaşını tamamlayan bir Türkiye vatandaşı olmaktır. Emeklilik hakkına sahip olmak için, 10 yıl sistemde kalmanız ve gerekli ödemeleri yapmanız gerekir. 10 yıl önce kontrol ederseniz tasarruflarınızı elde edebilirsiniz, ancak emekli olamazsınız. Devletin katkısı, aylık ve 25 $ ödemeniz gereken her 100 ABD Doları için sunulacaktır. Sisteme giriş yapmazsanız, o kadar çok birikim ve daha fazla emeklilik elde edersiniz.

Sen sistemde 10 yıldır ve emeklilik hakkına sahipsiniz. Bunu yapmak istemiyorsanız, tasarruflarınızı eşit aylık bölümlerde alabilirsiniz ve eğer istemiyorsanız 3 ay, 6 ay, yıllık veya hepsini birlikte sağlayabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Eğer katılımcının ölümü durumdaysa, ödeme mirasçılara yapılır. Sistem, 10 yıl sonra emeklilik için uygun olacağından, karışıklığa neden olmak istemediğimizi de belirtmek gerekir; bunun yanı sıra, 56 yıl doldurmanız gerekmektedir.

Gördüğünüz gibi 18 yaşından küçük bireyler sisteme katılma hakkına sahip değillerdir. Erken birikmeniz gerektiğini söyleyen çocuğunuz adına bir hesap açarak aylık tasarruf yapabilirsiniz. Hesabı gelecekte açarsanız ve belirttiğiniz zamana kadar para çekmezseniz bile, mevcut faiz oranı artışına eklenecek tutar daha da artacaktır. 18 yaşındayken Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edebilirsiniz.

Bir cevap yazın